Elővásárlási jog kikötése
Ingatlanok esetében is lehetőség van arra, hogy az ingatlan tulajdonosa szerződéssel harmadik személy részére elővásárlási jogot biztosítson. Elővásárlási jogot azonban nemcsak szerződéssel lehet kikötni, hanem bizonyos esetekben jogszabály írja elő, hogy az adott típusú ingatlanra vonatkozóan egy meghatározott jogosulti körnek (közös tulajdonban lévő ingatlan esetében például a tulajdonostársnak) elővásárlási joga van.
Ajánlat megküldése a jogosultnak
Ingatlan adásvételi szerződés megkötése során az eladó ingatlan tulajdoni lapjának megtekintésével a vevő meggyőződhet arról, hogy a tulajdonos biztosított-e harmadik személy javára elővásárlási jogot (ide nem értve azt az esetet, ha elővásárlási jogot jogszabály alapítja). Amennyiben a tulajdoni lapból az tűnik ki, hogy harmadik személy javára elővásárlási jog van bejegyezve, vagy egyébként a tulajdoni lap tartalmától függetlenül jogszabály írja elő az elővásárlási jogot, az elővásárlási jog jogosultjának meg kell küldeni a vevő ajánlatát az ajánlatban rögzített feltételekkel, aki az ajánlatnak megfelelő feltételekkel a harmadik személy vevőt megelőzve jogosult az ingatlan megvételére.
Az eladó abban az esetben nem köteles a vevő ajánlatát az elővásárlásra jogosult részére megküldeni, ha annak teljesítése a jogosult tartózkodási helye vagy más körülmény miatt rendkívüli nehézséggel vagy számottevő késedelemmel járna.
Ha a jogosult az ajánlati kötöttség ideje alatt nem tesz elfogadó nyilatkozatot, a tulajdonos az ingatlant az ajánlatot tevő vevő ajánlatának megfelelően vagy annál az eladó számára kedvezőbb feltételek mellett eladhatja.
Az elővásárlási jog megszegésével kötött szerződés
Ha a tulajdonos az elővásárlási jogból eredő kötelezettségeinek megszegésével köt adásvételi szerződést, az így megkötött szerződés az elővásárlási jog jogosultjával szemben hatálytalan. A jogosult a hatálytalanságból eredő igényét csak abban az esetben érvényesítheti, ha ezzel egyidejűleg az ajánlatot elfogadó nyilatkozatot tesz, és igazolja teljesítőképességét. A hatálytalanságból eredő igényeket a jogosult az adásvételi szerződés megkötésétől számított három év elteltével nem érvényesítheti.
Elővásárlási jog bejegyzése az ingatlan-nyilvántartásba
Ha az ingatlanra szerződéssel létesített elővásárlási jogot az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzik, az mindenkivel szemben hatályos, aki a bejegyzést követően az ilyen dolgon valamely jogot szerez.
Elővásárlási jog társasházak esetében
A társasházakról szóló törvény a társasházak számára lehetőséget biztosít arra, hogy az alapító okiratban elővásárlási jogot biztosítsanak a társasházi lakások tekintetében a tulajdonostársak javára. Ezt az elővásárlási jogot a földhivatal a társasház törzslapjára jegyzi be. Sok esetben azonban a bejegyzést a társasház elmulasztja, ezért az adásvételi szerződés megkötésekor ajánlott, hogy a vevő kérje be a társasház alapító okiratát, amelyből kiderül, hogy az adott társasház az alapító okiratában rendelkezett-e elővásárlási jog létesítéséről.