Műemlék Ingatlan
A kulturális örökség védeleméről szóló 2001. évi LXIV. törvény rendelkezik a műemlékké nyilvánításra vonatkozó eljárásról. Azt, hogy melyik ingatlan minősül műemléknek, miniszter rendeletben állapítja meg. A műemlékké nyilvánítási eljárás megkezdésekor erről értesítik az ingatlan tulajdonosát.
Honnan tudom, hogy az adásvétel tárgyát képező ingatlan műemlék?
Elsősorban az adásvétel tárgyát képező ingatlan tulajdoni lapján tüntetik fel a védettség tényét. Azonban, ha ezt a tulajdoni lap nem tartalmazza, az ingatlan még lehet műemlék, hiszen a földhivatali bejegyzés elmaradása a védettség fennállásának tényét nem érinti.
Másodsorban a műemléket, valamint indokolt esetben fontosabb megközelítési pontjain a védett területet a hatóság a jellemző adatokat ismertető “Műemlék” feliratú táblával jelöli meg, azaz az ingatlan házfalán a “Műemlék” felirat található. Sajnos van amikor a felirat elhelyezése elmarad.
Ha fenti egyik feltétel sem teljesül, azaz sem az ingatlan tulajdoni lapján, sem táblán nem tűnik ki, hogy a megvásárolandó ingatlan műemlék, akkor ezt a https://oroksegvedelem.e-epites.hu/ oldalon tudjuk ellenőrizni.
Elővásárlási jog
Amennyiben bebizonyosodik, hogy az ingatlan műemléknek minősül, akkor értesíteni kell az adásvétel szándékáról az elővásárlásra jogosultat. A hatályos jogszabály rendelkezései szerint ingatlan esetében a Magyar Államot elővásárlási jog illeti meg. Amennyiben a műemléknek minősülő ingatlanra több elővásárlási jog áll fenn, első helyen az államot, második helyen az ingatlant kezelő (vagy ingyenesen használó) önkormányzatot, harmadik helyen az ingatlan fekvése szerinti települési önkormányzatot illeti meg az elővásárlási jog.
A Magyar Államot megillető elővásárlási jogot a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ gyakorolja országos illetékességgel, azaz az ingatlan ha műemléknek minősül, fekvésétől függetlenül ez a hatóság jár el.
Fontos megjegyezni, hogy az elővásárlási jog csak tényleges adásvétel – ellenérték fejében történő szerzés – esetén áll fenn (tehát ajándékozás, ingatlancsere, vagy öröklés esetén nem).
Amennyiben az ingatlan tulajdonosokra műemlék ingatlanát el kívánja adni, mielőtt a végleges adásvételi szerződést a vevővel megkötni, az általa elfogadott vételi ajánlatot köteles közölni a Forster Központtal, aki jogosult a megküldött ajánlatot elfogadni, ugyanazokkal a feltételekkel, amelyek az ajánlatban szerepelnek. Így a Magyar Állam vásárolja meg az eladásra kínált ingatlant.
Amennyiben a Forster Központ arról nyilatkozik, hogy nem kíván élni az elővásárlás jogával, az eladásra kínált ingatlan tulajdonosa az ingatlant az ajánlatnak megfelelően vagy annál az eladó számára kedvezőbb feltételekkel eladhatja.
Az eljárás díj- és illetékmentes. Az átlagos ügyintézési határidő a Forster Központ tájékoztatása szerint 21 nap.
Mi segítünk
Irodánk nagy tapasztalattal rendelkezik műemléknek minősülő ingatlanok adásvételében is. Ránk nyugodtan bízhatja bonyolultabbnak tűnő ingatlan vásárlását, mi segítünk.